Finnország az Európai Unióban
Finnország 1995 óta tagja az Európai Uniónak. Finnország elősegíti az Európai Unió közösségi fejlődését gazdasági, politikai és biztonsági téren. A cél az, hogy Finnország biztonsága és jóléte növekedjen.
Az Európai Unió az 1950-es években alakult az európai országok gazdasági és politikai közösségeként. Az évtizedek alatt 27 ország csatlakozott a majd fél milliárd lakosú unióhoz. A tagországok elkötelezték magukat a béke fenntartása és a jólét elősegítése mellett.
Finnország az európai integrációban már 1961 óta részt vesz, azóta társult tagja az Európai Szabadkereskedelmi Társulásnak, az EFTÁ-nak. 1973-ban Finnország Szabadkereskedelmi Egyezményt írt alá az Európai Gazdasági Társulással és az EFTA teljes jogú tagja 1986-ban lett. Az EU-ba való csatlakozási szándékát 1992-ben jelezte. A tagságtól Finnország biztonsági és gazdasági hasznot remélt. A csatlakozással a finn vállalkozások az unió belső piacára léphettek. 1995-ben csatlakozott Finnország az Európai Unióhoz.
Együtt a gazdasági- és valutaunióban
Finnország tagja a gazdasági és monetáris uniónak, így egységes valutaként az eurót használják.Ezenkívül Finnország tagja a Schengeni övezetnek is, amelynek következtében megszűnt a határellenőrzés Finnország és a többi Schengen-ország között.
2007 decemberében a többi tagország mintájára Finnország is aláírta a Lisszaboni Szerződést, amelyet a parlament 2008-ban fogadott el. A szerződés célja, hogy egyszerűsítse, átláthatóbbá és hatékonyabbá tegye a döntéshozást az EU-ban. A szerződés pontosítja az unió hatásköreit. Azok a hatáskörök, amelyeket az alapszerződés nem az EU hatásköreként definiál, azok a tagállamok hatáskörébe tartoznak.
Az EU-ügyek intézése Finnországban
Az EU-ügyek nyomon követése és előkészítése, valamint a finn álláspontok mérlegelése a miniszterelnöki hivatal és a miniszterek feladata. A külügyminisztérium feladata az
EU-ügyek előkészítése Finnországban, valamint a finn álláspont kialakítása abban az esetben, ha az az EU külkapcsolataival, a fejlesztésével, a bővítésével, valamint az EU-joggal kapcsolatos. Minden minisztérium a saját területével kapcsolatos ügyekért felel , és részt vesz az azokhoz kapcsolódó döntéshozatali eljárásokban a különböző EU-s szervekben.
A finn országgyűlésnek sok más tagországgal szemben fontos szerepe van az Európai Unió döntéshozatalában. A finn alkotmány értelmében a kormány köteles információkat adni az országgyűlésnek az EU-ügyek előkészítéséről. Továbbá a kormánynak meg kell hallgatnia a parlament véleményét az unióban tett javaslatokról és meg kell indokolnia a képviselt álláspontját a különböző EU-ügyekben.
Az Európai Unió tagjaként Finnország teljes jogúan részt vesz az EU döntéshozatalában.
|