hét terv a kultúra és a művészet támogatására
A komiföldi Finnugor Kulturális Központ (FUKK) a Finn Kulturális Alappal és a Volgai Finnugor Kulturális Központtal együtt a jövőben szemináriumokat szerveznek a nem kormányzati szerveknél dolgozók képzése céljából (IT, projekttervezés, adománygyűjtés témakörében). A költségeket a finn fél állja. Az első szemináriumot 2009 folyamán Sziktivkarban rendezik.
A FUKK és a finnek egyik további közös projektje, hogy egy olyan anyanyelv-tanítási módszert népszerűsítsenek, melyet a nem iskolás korú gyerekek anyanyelv-tanításában lehet felhasználni. Tarja Halonen korábban a Finnugorok V. Világkongresszusán elmondta, hogy Finnországban ez a kezdeményezés a finn és a lapp gyerekek anyanyelvoktatásában igen sikeres. A finnek tehát fel szeretnék ajánlani az e téren szerzett tapasztalataikat az Oroszország területén élőknek.
A komik a Castrén Társasággal együttesen támogatják a vót és a szetu nyelv felélesztése és elsajátítása érdekében megvalósuló kezdeményezéseket (a Leningrádi és a Pszkovi körzetben).
A Komi Köztársaság Nemzeti Könyvtára együttműködési megállapodást kötött a Turkui Könyvtárral. A megállapodás keretében a komi könyvtárosok menedzsmentet tanulhatnak. A tervben emellett szó esik komi-finn írótalálkozók szervezéséről is. Harmadrészt pedig a két könyvtár közötti kölcsönzést szeretnék lehetővé tenni mind a felnőtt mind pedig a gyerek részleg között.
A népművészek közt is együttműködési terv született „Virtuális nemezcsizmák” néven. A gyakorlati tapasztalatokat virtuális szférába kívánják átvinni. (Sokszor a kiállítások a szigorú vámszabályok miatt hiúsulnak meg). Az internet és egy web-kamera segítségével azonban virtuális kiállításokat, sőt kurzusokat is tudnak majd szervezni.
A Komi Köztársaság Csisztaljov Kulturális Felsőoktatási Intézménye a Pudosjärvi-ben lévő Népiskolával kötött diákcsere megállapodást. A csere keretében a diákoknak lehetőségük nyílik a két nép népművészetének tanulmányozására.
|