7 nevezetesség, amit feltétlenül látnod kell
Lappföld
Finnország legészakibb területe, az ország csaknem egyharmadát teszi ki. Itt a Sarkkörön találkozhatsz a Mikulással, meghódíthatod Kemi hóból-jégből épített várát (februártól áprilisig) és borzonghatsz a sarki fény misztériumától, és ha szerencséd van, a sárgás-zöldes színek mellett némi vörös fényt is észlelhetsz, de ez ritka. Benevezhetsz egy haski vagy rénszarvas szánhúzó túrára. Ha épp márciusban vet erre a jósorsod, ekkor tartják Inariban a rénszarvaskirály futamokat, a győztest megkoronázzák… Hát, itt korántsem lapp-ang a jókedv.
A Botteni-öbölben szolgál a világ egyetlen idegenforgalmi jégtörője, a Sampo. A hajó telente rövid utakat tesz az öbölben. Az élmény garantáltan arktikus, a bátrabbak búvárruhába öltözve ringatózhatnak a dermesztő tengeren.
Weboldal: www.laplandfinland.com
Weboldal: www.sampotours.com
Aleksanterin Kirkko | Tampere
Neo-gótikus evangélikus templom az 1880-as évekből. Névadója és alapítója II. Sándor cár, oltárképét Alekszander Saltin festette 1883-ban. Szépen cizellált és dekorált templom.
Evangélikus Egyház
Tampere, Näsilinnankatu 26
Nyitva: 11.00 -17.00
Sibelius emlékmű | Helsinki
Az egyik legfigyelemre méltóbb emlékmű Finnországban. A finn zeneszerző Jean Sibeliusnak (1865-1957) állít emléket. Halála után egy többlépcsős pályázatot írtak ki, minden szakasza hatalmas társadalmi vitát váltott ki a figurális és az absztrakt ábrázolás hívei között. A versenyt Eila Hiltunen nyerte, de a zsűri kérésére absztrakt kompozícióját a térben ügyesen elhelyezve egy életerős Sibeléus portréval is kiegészítette. Az emlékmű hegesztett üres acélcsövek hullámzó halmaza, mint egy a Sibelius-i zene lényegét kifejezendő. Az 1967-ben felavatott emlékmű 24 tonna. 600 darab 8-10 méter hosszú acélcső alkotja. A kisebb változata az UNESCO párizsi központjában is megtalálható.
Sofiankatu | Helsinki
Az utca három szakaszra oszlik, három különböző korszak stílusában. Nyitva az év 365 napján, és a nap 24 órájában. Az utca fűtött, egész évben jégmentes – ennyi modernitás megbújt a kövek alatt. Az utca eleje az 1800-as éveket idézi, hézagosan, kerek kövekkel borított, nincs rajta semmi, még világítása sincs. Az utcatábla három – svéd, orosz és finn – nyelvű. A második szakasz az előző századvég világát idézi. Utcai kúttal, tűzcsappal, gázvilágítással. Téglalap burkolatokkal. Az utca vége a század harmincas éveinek jellegzetességeit hordozza. Már telefonfülke is áll a járdán és elektromos a világítása. Nyáron pedig korhű padokra lehet leülni.
Ateneumin Taidemuseo | Helsinki
Az Amos Anderson Múzeum az egyik legnagyobb magán művészeti gyűjtemény Finnországban. 1965-ben nyitották meg, a gyűjtő házának felső emeletén, ma a modern finn képzőművészet egyik legjelentősebb múzeuma.
Cím: Helsinki, Kaivokatu 2
Weoldal: www.ateneum.fi
Nyitva: 10.00 -18.00
Belépődíj: 10 €
Kauppatori | Helsinki
Helsinki legendás piactere olyan nappal, mint egy méhkas, csupa nyüzsgés a húsok, halak, zöldségek, gyümölcsök és minden más áruk és cikkek közepette. A nyári hónapokban, amikor a nappalok hosszabbak és melegebb az időjárás, éjszakában nyúlóan is nyitva van a turisták és városlakók legnagyobb örömére. Tavasztól őszig nyüzsög itt az élet, sok az árus - friss finn élelmiszerekkel és érdekes ajándéktárgyakkal. Sok a szabadtéri kávézó is, finom húsos tésztákat (lihapiirakka) és süteményeket kínálnak. Október elején itt tartják a nagy balti heringvásárt (silakkamarkkina) s minden hónap első péntekén öreg amerikai autók tartják itt találkozójukat. A sirályok azonban egyre tolakodóbbak, még a turisták kezéből is képesek kikapni a fagyit vagy a szendvicset…
Temppeliaukio sziklatemplom | Helsinki
Helsinki legismertebb látnivalója a Temppeliaukio templom. Igazi barlangegyház. Építése még a háború előtt kezdődött, de csak a hatvanas évek végén fejeződött be. A hatalmas sziklatömbbe valóságosan is berobbantották a templomi teret, majd ezt üveg és réz alkotóelemekből álló lapos kupolával fedték. Falait rusztikusan sziklás rózsaszín-szürke gránit alkotja. A kupola átmérője 23 méter, a templom belső tere bár csak 12 méter magas, az üveg és a rézlemezek csavarodása magasabb térhatást kelt. Ma is működő templom. Nincs harangja, de fantasztikus az akusztikája, olykor stúdiónak is kibérlik, és koncerteknek is helyet ad.
Cím: Helsinki, Lutherinkatu 3.
Nyitva: 10.00 -17.00
Belépődíj: nincs
Uspenski Székesegyház | Helsinki
Nyugat-Európa legnagyobb ortodox temploma. Bizánci-szláv design jellemzi, az orosz hatást mutatják a székesegyház szobrai és ikonjai, valamint az arany hagymakupola is. Építéséhez Sándor cár és a Szent Szinódus is hozzájárult. 1868-ban szentelték. Több értékes ikonját – néhány éve – fényes nappal ellopták
Cím: Helsink, Kanavakatu 1
Seurasaari Szabadtéri Múzeum | Helsinki
Lenyűgöző szabadtéri múzeum egy gyönyörű zöld szigeten, mindössze néhány kilométerre Helsinkitől. Nyolcvanhat régi, eredeti vagy autentikus ház, templom, gazdasági épület nyújt betekintést a hagyományos finn falusi életbe. Hasonlít a szentendrei skanzenre – mármint a szerepét s jellegét tekintve. Vagyis van benne nappali élet, a külön programokról, fesztiválnapokról nem is beszélve. 5-6 euró a belépő ára.
Seurasaari, Helsinki
Közlekedés: 24 busz Erottaja-ról
Nyitva: május 15 - szeptember 15 között
Belépődíj: 6,00 €
Középkori piac | Turku
A nyári szezonban Turku város régi nagytere életre kelti a középkort, a sikátorokban, az udvarokon és a piacon kézzel készült termékeket árulnak, középkori jelmezbe öltözve, mutatványosokkal körülvéve. Ennyi gyönyörű kézműves és hagyományos finn portékát aligha lehet másutt találni. A nagy vásárt lovagi tornák, káposztafejekre célzó katapult tanfolyamok, udvari zenészek teszik emlékezetessé.
|