munkavállalás
2012.03.02. 12:23
Két éves korlátozást követően 2006. május elsejével Finnország megnyitotta munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott tagországok munkavállalói előtt, így már a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak az országban.
Ugyanakkor a 2004. május 1-jén csatlakozott tagországok állampolgárainak, így a magyar állampolgároknak is, a helyi Munkaügyi Központban regisztráltatniuk kell a munkavégzést. A regisztrációt, illetve a munkavállalás bejelentését a munkakezdést követő 14 napon belül a munkáltató illetve a munkavállaló saját maga intézheti. Nincs bejelentkezési kötelezettség abban az esetben, ha a foglalkoztatás a 14 napot nem haladja meg, illetve ha a tartózkodás regisztrációja a rendőrségen már megtörtént.
Finnországban állandó munkavállalási szerződéssel 15. életévét betöltött, illetve kötelező tanulmányait befejező munkavállaló rendelkezhet. Iskolai szünet idején ideiglenesen az adott évben 14. életévét betöltő fiatalok is dolgozhatnak.
Szezonális munkavégzésre elsősorban kertészeti, mezőgazdasági, vendéglátói és idegenforgalmi munkakörben van lehetőség.
Munkaidő
Finnországban a munkaidőt szabályozó törvény értelmében a napi munkaidő nem haladhatja meg a 8 órát, a heti munkaidő pedig legfeljebb 40 óra lehet. Azonban a munkavállaló és a munkáltató közös megegyezéssel ettől eltérő munkaidőben is megállapodhat a törvény keretei között.
Túlóra
A túlórában történő munkavégzéshez a munkavállaló beleegyezése minden esetben szükséges. Négy hónapos időszak során legfeljebb 138 óra lehet a túlóra mértéke, valamint egy évben maximum 250 óra. Közös megegyezéssel további 80 óra mértékű túlóra engedélyezett egy évben, azonban a fent említett maximum 138 órát nem lehet túllépni. Túlóra esetén a munkavállalót megnövelt fizetés illeti meg.
Szabadság
Éves szabadság
A 2005 áprilisában hatályba lépő éves szabadságot szabályozó törvény tartalmazza az éves szabadság időtartamára, a szabadság ideje alatti fizetés és a szabadság elfogadásának feltételeire vonatkozó előírásokat. Az éves szabadság szabályozása az ún. jövedelmi elven alapul a 14 napos, illetve 35 órás szabály szerint.
Betegszabadság
A munkavállaló megbetegedése esetén a munkáltatót legkésőbb a betegség harmadik napjáig értesíteni kell, amelyhez az esetek többségében orvosi igazolás is szükséges. Egyes ágazati szektorban a betegség első napján értesíteni kell a munkáltatót. A foglalkoztatásról szóló törvény értelmében a munkáltató köteles a betegszabadság idejére munkabért fizetni. Amennyiben a munkáltató fizetési kötelezettsége lejár, a munkavállaló a továbbiakban a betegbiztosítótól (KELA) kapja az őt megillető táppénzt, amely hozzávetőleg a munkabér 70%-a. A finn Társadalombiztosítási Intézet (KELA) által kibocsátott KELA kártya minden esetben szükséges az ellátások igénybevételéhez.
Családi szabadság
Finnországban a dolgozó szülők a gyermeknevelés során többféle családi szabadság igénybevételére jogosultak (szülési, gyermeknevelési szabadság stb.) A szülési szabadság legfeljebb 263 nap lehet, melyből az édesanya 105 nap igénybevételére jogosult. Az édesapának is lehetősége van 18 nap szabadság igénybevételére ugyanabban az időszakban, amely során az édesanya szabadságon van. Ezen kívül az édesapa (meghatározott esetekben) további 12 nap igénybevételre jogosult.
A családi szabadság idején a KELA a család jövedelmi helyzetétől függő napi támogatást folyósít.
Tanulmányi szabadság
Az a munkavállaló jogosult tanulmányi szabadságra, akinek egy adott munkáltatóval kötött teljes munkaidős munkavállalási szerződése (folyamatosan vagy kisebb megszakításokkal) egy teljes évig tart.
|